wczytywanie

Tkaniny na zasłony - z czego uszyć idealne zasłony?

Aktualności

30 lipca 2022

Tkaniny na zasłony - z czego uszyć idealne zasłony?

Tkaniny na zasłony - z czego uszyć idealne zasłony?

Odpowiedni wybór tkaniny na zasłony jest kluczowy pod wieloma względami. Wydawać by się mogło, że większe znaczenie ma barwa i wzór zasłony, jednak większość klimatu wprowadza właśnie rodzaj tkaniny lub dzianiny. Jedne sprawdzą się idealnie do wnętrz retro, będą nieco cięższe z mniejszą przepuszczalnością światła, inne zaś będą idealne do wykorzystania we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, które dadzą znacznie lżejszą aranżację. Zupełnie inne zasłony wybierzemy do sypialni, gdzie zależy nam na odpowiednim zaciemnieniu pomieszczenia szczególnie z rana, zupełnie inne do salonu, gdzie zależy nam na wysokiej przepuszczalności powietrza, przewiewności i lekkości połączonej z mnimalistycznym stylem.

Rodzaje tkanin i dzianin do szycia zasłon

Jednym z popularniejszych wyborów jest dzianina welurowa. Dostępna jest ona w wielu rodzajach kolorystycznych. Największą zaletą szycia zasłon z dzianiny welurowej jest jej bardzo duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne – ścieranie czy rozdarcie. Kolejnym atutem weluru jest fakt, że bardzo łatwo utrzymać go w czystości – nie gniecie się i szybko wysycha po praniu. Dzianiny welurowe oferujemy w kolorach klasycznych: czerwony, bordowy, brzoskwiniowy, liliowy, szmaragdowy i wiele innych, ale także w formie nadruku, dzięki czemu salon lub pokój będą posiadały zasłony ozdobione graficzne – zazwyczaj są to motywy kwiatowe. Zasłony welurowe bardzo skutecznie powodują zaciemnienie wnętrza i dają pewne poczucie przytulności i ciepła w pokoju.

Tkanina bawełniana również chętnie jest używana do szycia zasłon. Jest przyjemna w dotyku, miękka, przewiewna i wytrzymała. Dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych. Co bardzo ważne, to fakt, że tkanina bawełniana nie kumuluje kurzu i jest odporna na zagniecenia, co ułatwia utrzymanie eleganckich zasłon w domu.

Jeśli chodzi zaś o zasłony bardzo lekkie i przewiewne, to idealnym materiałem do szycia zasłon będzie tkanina lniana. Świetnie się sprawdza w letnie popołudnia i wieczory, kiedy zależy nam na dokładnym przewietrzeniu i wychłodzeniu pomieszczeń, jednak chcemy, by zasłony chroniły wnętrza przed niechcianymi owadami. W najgorętsze momenty dnia zaś len przepuszcza powietrze, a zatrzymuje promienie słoneczne, dzięki czemu ułatwia zachowanie niższej temperatury w pomieszczeniach. Niestety jednak na zasłonach lnianych lubią tworzyć się zagniecenia, do których idealne będzie pionowe żelazko parowe lub parownica.

Na co zwrócić uwagę wybierając tkaniny na zasłony

Jest wiele aspektów, które musimy przeanalizować wybierając zasłony, ponieważ mogą one całkowicie odmienić charakter wnętrza. Są to m.in.:

  • gramatura tkaniny, im wyższa, tym zasłona wydaje się cięższa, pokój przytulniejszy i same zasłony przepuszczają znacznie mniej światła i powietrza. Mniejszą gramaturę i większą przewiewność wykorzystamy raczej w salonie, wyższą gramaturę i brak przepuszczalności światła, przytulny klimat wykorzystamy niewątpliwie w sypialni;
  • materiał, o tym było powyżej, lniane zasłony dadzą zupełnie inny charakter wnętrzu i spełnią inne zadania niż solidniejsze tkaniny welurowe;
  • kolor, który jest kluczowy w wystroju wnętrza, warto wybrać od razu prawidłowy kolor tkaniny lub tkaninę z nadrukiem;
  • łatwość utrzymania elegancji i pielęgnacja, ponieważ jeśli nie lubisz często prać i prasować zasłon, to niektóre z tkanin mogą przysporzyć wiele kłopotów, inne zaś będą praktycznie bezobsługowe.

Zapoznaj się z dostępnymi tkaninami na teofilow.com.pl

Zachęcamy do zapoznania się z najwyższej jakości tkaninami i dzianinami na naszej stronie teofilow.com.pl. Jesteśmy polskim producentem z pięćdziesięcioletnią tradycją i ogromnym doświadczeniem. Nasze tkaniny i dzianiny są najwyższej jakości i oferujemy najszerszy w Polsce asortyment. Są to zarówno materiały jednokolorowe jak i drukowane z grafikami. Znajdziesz w naszej ofercie zarówno tkaniny idealne do szycia zasłon, jak i do produkcji odzieży, obić meblowych i wielu innych zadań. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz informacji lub porady na temat naszych produktów, zachęcamy do kontaktu. Nasi pracownicy z chęcią pomogą w wyborze i sfinalizują zamówienie.