Tkaniny do szycia dla początkujących – przegląd rozwiązań
Wybór odpowiednich tkanin do nauki szycia jest kluczowy, by na samym początku zdobyć doświadczenie i wypracować schematy ruchowe z niewymagającymi materiałami, zamiast w pierwszych chwilach nauki dosłownie męczyć się z wyborem szwów i elastycznym materiałem.
Jakie materiały poleca się dla początkujących?
Po zakupie koniecznych akcesoriów do rozpoczęcia przygody z krawiectwem, takich jak: maszyna do szycia, miarka krawiecka, kredy i kredki do zaznaczania, nożyce krawieckie, szpilki do szycia, prujka do nici, liniał magnetyczny czy obcinacz do nici musimy dokonać odpowiedniego wyboru materiału. By ułatwić sobie start, wybieraj takie materiały jak:
- poliester;
- bawełna;
- flanela;
- materiały dresowe;
- jeans;
- dzianina ściągacz.
Kupując materiał oczywiście zwróć uwagę na jego skład, bo można kupić materiał jeansowy, który ma dużą domieszkę elastanu, co utrudnia pracę. Jeśli zawartość elastanu przekracza 5%, lepiej wybierz inny materiał do nauki. Zbyt duża jego zawartość powoduje nadmierne rozciąganie i zwiększenie poziomu trudności szycia.
Czego początkujący powinni unikać?
Jeśli wyżej wspomniana zawartość elastanu przekracza 5% - lepiej unikaj takich materiałów do nauki. Oprócz tego nie poleca się do stawiania pierwszych kroków w krawiectwie z poniższymi materiałami:
- tiul;
- koronka;
- jedwab;
- sztruks;
- single jersey.
Materiały te (np. single jersey) są nie tylko elastyczne i trudne w obróbce, ale także początkującym adeptom krawiectwa sam wybór szwów i igły może stanowić nie lada wyzwanie. Wybór zbyt cienkiej igły może spowodować jej złamanie lub brak złączenia całego materiału, zaś zbyt gruba może sprawić, że praca będzie nieestetyczna. Sztruks nie jest gładką tkaniną i wykonanie równych szwów może być w tym przypadku kłopotliwe, dlatego nie zaleca się go dla początkujących. Zaś wybór tiulu, jedwabiu czy koronki wymaga ogromnej wprawy i doświadczenia w samej obróbce ze względu na bardzo dużą delikatność materiału. Ruchy wykonywane podczas szycia muszą być znacznie dokładniejsze i łatwiej jest niestety o błąd.
Jak dobrać tkaninę do konkretnego rodzaju ubioru?
Kiedy już dokonamy odpowiedniego wyboru materiałów, warto jest wiedzieć którego dokładnie użyć do konkretnego rodzaju ubrań. Jest to kluczowe, ponieważ w zależności od wybranego materiału, ubranie będzie inaczej układało się na osobie je noszącej. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze (i stosunkowo nietrudne) wybory do szycia.
- Do lekkich, przewiewnych bluzek i letnich sukienek warto wybrać tkaniny bawełniany, tkaniny lniane i ich imitacje (mieszanka lnu z bawełną, czy lnu z wiskozą), batyst czy muślin.
- Do wykonania kurtek i płaszczy idealnie sprawdza się flanele wełniane oraz wełny z domieszkami poliestru.
- Do uszycia koszul, spódnic czy sukienek idealnie sprawdzą się tkaniny jeansowe o niskiej gramaturze, tkaniny bambusowe, flanele bawełniane, tkaniny lniane i ich imitacje lub tkaniny wiskozowe (oraz tkaniny wiskozowe z domieszkami innych włókien).
- By uszyć dopasowaną sukienkę, spodnie, marynarkę lub żakiet wybierz satynę bawełnianą, gabardynę lub twill.
Poznaj naszą pełną ofertę
Sprawdź naszą bogatą ofertę i wybierz coś dla siebie! Posiadamy zarówno tkaniny i dzianiny idealne dla osób początkujących, ale również i dla zaawansowanych. Znajdziesz u nas takie materiały jak dzianina transferowa, dzianina sportowa, dzianina single jersey, dzianina dresowa, dzianina dwułożyskowa, dzianina ściągacz, dzianina frotte, dzianina lacosta, dzianina ażurowa, dzianina poliestrowa, dzianina melanż, wiskoza czy różne rodzaje tkanin.
W ciągu ponad 50 lat działania w kraju i za granicą zdobyliśmy ogromne doświadczenie, które pozwoliło nam uzyskać najwyższą jakość sprzedawanych produktów. Posiadamy własny, nowoczesny park maszyn i wykorzystujemy nowoczesne procesy technologiczne. Z naszych usług korzystają klienci reprezentujący wiele segmentów - firmy produkujące odzież niemowlęcą, sportową, damską, męską, pościele, bieliznę i wiele innych. Wykorzystujemy tylko najwyższej jakości materiały, które powstają w ekologicznych procesach i są bezpieczne również dla dzieci i niemowląt.