Po czym rozpoznać dobrą bawełnę?
Prawdopodobnie jesteś laikiem w tej dziedzinie, ale w kilku prostych krokach nauczysz się rozpoznawać dobrą bawełnę, na jakie znaki szczególne kierować swoją uwagę i najzwyczajniej w świecie nie dać się nabić w butelkę. Oczywiste jest, że dobrej jakości odzież wykonana jest właśnie z bawełny. Ale jak ją rozpoznać, czym się kierować, aby odkryć, gdzie mamy do czynienia jedynie z domieszką bawełny?
Pierwsze wrażenie, zawsze najlepsze!
Kiedy dany materiał już na tak zwane oko wygląda zbyt perfekcyjnie, jest to podejrzane. Dobrze, uznajmy, że przecież nie każdy chce nas oszukać, jednakże znajmy podstawowe triki. Pierwsze wrażenie zawsze jest najlepsze, ale nie sugerujmy się nim jedynie. Warto także spojrzeć całościowo, nie jedynie na jeden element. Może okazać się, że część tkaniny uszyta jest z dobrej bawełny, druga natomiast już z jej domieszki.
Miękkość i delikatność bawełny
Miękkość, delikatność materiału to pierwsze, z czym mamy kontakt. Oceniając jej miękkość, zwróćmy baczną uwagę na długość włókien bawełny. Jak się ma długość włókien do jakości materiału? Im krótsze włókna, tym ich końce powinny być nie równo wykończone. I na odwrót ma się sprawa z włóknami nieco dłuższymi.
Trwałość bawełny
Z pewnością trwałość jest ciężko ocenić już na początkowym etapie, jednak nie jest to niemożliwe. Jak tego dokonać? Wspomniane wcześniej długości włókien będą ku temu podstawą. Dłuższe włókna użyte w tkaninie będą miały o wiele lepszą trwałość, niż te krótsze. Zatem dłuższe odcinki włókien są trwałe i bardziej wytrzymałe.
Czy bawełna oddycha?
Materiał, który dobrze oddycha, będzie o wiele bardziej pożądany. Czym jest to całe oddychanie tkaniny? Niczym innym jak zapewnieniem izolacji termicznej, co pozwala na uniknięcie uczucia pocenia. W tym wypadku, aby wybrać dobrą bawełnę, stawiajmy na bawełnę drobno czesaną.
Przepuszczalność światła
Najprościej ujmując, warto podnieść tkaninę pod światło i sprawdzić, czy je przepuszcza. Bawełna godna polecenia nie będzie na pewno przezroczysta. Duża gęstość tkania zapewni większą trwałość materiału, nie odkształci się, nie zmieni kształtu przy poprawnym użytkowaniu.
Ocena materiału poprzez dotyk
Najlepszym rozwiązaniem, aby rozpoznać dobrą bawełnę, jest jej dotknięcie. Wspomniane wcześniej drobne czesanie bawełny oraz długie włókna, będą miłym doświadczeniem pod palcami. Tkanina powinna być gładka, nawet jedwabista w dotyku. Warto mieć w tym wypadku porównanie, dotykając jakiegokolwiek innego materiału, a bawełny dobrej jakości. Szorstkie, sztuczne materiały kontra delikatna bawełna.
Jednorodność, klucz do dobrej bawełny
Jest to chyba najlepszy element, aby ocenić czy dana bawełna jest dobrej jakości. Wystające poszczególne nici, nieregularny wzór, a nawet pewnego rodzaju odkształcenia, zaciągnięcia? To ważna wskazówka, aby omijać taki materiał szerokim łukiem. Bawełna dobrej jakości jest jednolita, regularny i równy przede wszystkim wzór.
Cena, równa się jakość
Każdy szuka oszczędności, ale czy warto doszukiwać się ich przy wyborze bawełny?
Czerwony sygnał powinien pojawić się przy niebywałych okazjach cenowych. Bądźmy szczerzy, bawełna dobrej jakości będzie się także odpowiednio cenić. Nie oznacza to jednak, że gwarantem dobrej bawełny będzie wysoka cena. Jednakże niech nie zamydli nam oczu zaskakująca oferta cenowa. Oczywiście, jest ona także ważna, ale przyjrzyjmy się uważnie także innym szczegółom, o których wspominaliśmy wcześniej.
Zachowanie odpowiedniej ostrożności, pozwoli nam na zakup dobrego materiału. Dotyk, ocena struktur, wykończenia oraz cena, to ważne aspekty, które pozwolą nam na rozpoznanie dobrej bawełny, A co w przypadku, kiedy chcemy dokonać zakupu przez internet, gdzie nie możemy dotknąć materiału?
Każdy szanujący się sprzedawca powinien udzielić nam wyczerpujących informacji na temat konkretnej bawełny. Dostępna cała specyfikacja materiału to jawna informacja, że sprzedający nie ma nic do ukrycia. Poszukując bawełny dobrej jakości, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Teofilów S.A.
Zobacz również: