wczytywanie

Co to jest dzianina? Poznaj jej zalety!

Aktualności

19 grudnia 2022

Co to jest dzianina? Poznaj jej zalety!

Co to jest dzianina? Z czego wykonany jest sweter, a z czego ulubiony t-shirt? Z jakiego materiału powstają inne ubrania? Czym różni się tkanina od dzianiny? Dzianina jest obok tkaniny prawdopodobnie drugim najbardziej popularnym materiałem w przemyśle włókienniczym i różni się od niej dość istotnie. Niesie ze sobą także wiele zalet, których warto być świadomym przy zakupie odzieży.

Co to jest dzianina?

Aby wyjaśnić termin "dzianina" konieczne staje się zapoznanie z fachową terminologią, która bywa używana w przemyśle włókienniczym. W związku z tym konieczne staje się przybliżenie takich pojęć, jak:

  • Surowiec, czyli tworzywo, na bazie którego powstają tkaniny. Zaliczyć można do nich bawełnę, len bądź konopie. Każdy z nich podlega innej obróbce i wymaga różnego wyposażenia warsztatu.
  • Materiał, czyli sposób pozyskiwania surowca. Materiałem może być właśnie dzianina lub tkanina, choć potocznie używa się go jako zamiennika słowa "tkanina".
  • Tkanina, czyli materiał, który powstaje z połączenia dwóch układów nici, wątku i osnowy, które układane są w splot. Bywa uznawana za materiał bardziej elegancki, co sprzyja tworzeniu z nich koszul lub garniturów.
  • Dzianina, czyli materiał, który powstaje tylko z jednej nitki. Formowana jest ona w oczka i prostopadłe, łączone ze sobą rzędy. Zobrazować to można na przykładzie robienia na drutach. Powstają z niej wszelkie rozciągliwe i wygodne produkty jak swetry.

Należy więc przyjąć, że dzianina jest po prostu odrębnym rodzajem materiału od tkaniny, który powstaje wyłącznie z jednej nitki. Powstają z niej takie produkty jak swetry, sukienki czy piżamy. Prawda jest jednak taka, że można z niej tworzyć wszystko to, na co pozwala wyobraźnia.

Tkanina i dzianina - różnice

Wcześniej została już wskazana istotna różnica pomiędzy tymi dwoma materiałami. Tkanina powstaje z wątku i osnowy, a dzianina z jednej tylko nici. Jednak to nie wszystkie różnice, jakie między nimi występują. Oba materiały różnią się od siebie rozciągliwością, a więc mają inne zastosowanie przy produkcji odzieży. Tkanina jest sztywniejsza, przez co o wiele łatwiej poddaje się procesowi obróbki. Dzianina z kolei, przez swoją rozciągliwość jest o wiele bardziej elastyczna, co rodzi pewne problemy przy projektowaniu ubrań. W związku z powyższym dzianina bywa także używana do tworzenia rajstop, skarpet, rękawiczek czy szalików, które nie wymagają stałej konstrukcji, w przeciwieństwie na przykład do garnituru. Wyobrażenie sobie pana młodego w garniturze z dzianiny, który rozlewa się na całej jego sylwetce podczas przysięgi małżeńskiej, pomoże zapamiętać tę istotną różnicę na dłużej.

Jak podaje Pani Joanna, specjalistka w zakresie mody: "Tkanina powstaje wskutek połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek, osnowy i wątku", z kolei "Dzianina powstaje z tylko jednej nitki, która uformowana w oczka, tworzy prostopadłe rzędy, które są połączone ze sobą".

Same tkaniny i dzianiny można dzielić jeszcze bardziej ze względu na splot, skład (naturalne, sztuczne lub syntetyczne), a także jeszcze ze względu na inne czynniki.

Poznaj zalety dzianiny

Dzianina niesie ze sobą wiele zalet, dzięki którym zdobywa serca wielu producentów mody oraz ich klientów. Bardzo istotną zaletą jest to, że pozwala on na tworzenie różnego rodzaju faktur i wzorów. Do tego rodzaju zaliczyć należy także:

  • Dużą elastyczność materiału,
  • Przyjemność noszenia,
  • Miękkość,
  • Przewiewność materiału,
  • Rozciągliwość,
  • Dopasowanie do ciała,
  • Niskie koszty produkcji.

Dzięki wszystkim tym zaletom dzianina jest bardzo chętnie wykorzystywana w branży odzieżowej. Znów należy jednak zaznaczyć, że częściej stosowane są przy produkcji mniejszych partii ubrań. Na rynku o wiele częściej można się bowiem spotkać z tkaninami.

Jak dbać o produkty z dzianiny?

Podobnie jak w przypadku tkanin, o wyroby z dzianiny należy także dbać we właściwy sposób, aby mogły służyć jak najdłużej. Podczas prania warto korzystać z dedykowanych dzianinie środków piorących i w odpowiedniej temperaturze, aby nie uszkodzić materiału. Niektóre wyroby nie powinny być także wykręcane ani wyżymane. Nadmiar wody można bowiem usunąć w inny sposób. Pamiętać należy o tym, aby dzianinę suszyć na płasko, a nie na suszarce. W ten sposób można uniknąć zdeformowania całego wyrobu. Nie powinno się także wykładać jej na rozgrzany kaloryfer. Szczególnie warto także zwrócić uwagę na sposób prasowania, jaki zaproponował producent.

Jak widać, dzianina jest materiałem, który ma całkiem szerokie zastosowanie. Jest bardzo miękka i elastyczna, a przewiewność sprawia, że chętnie wykorzystywana jest przy produkcji koszulek lub swetrów. Wielką zaletą jest także dopasowywanie się do ciała, dzięki czemu może je nosić praktycznie każdy.

Zobacz również: