PRODUKCJA
W ZGODZIE Z NATURĄ
previous arrow
next arrow
Slider

O NAS

Teofilów S.A. jest polską firmą z wieloletnią tradycją w produkcji i sprzedaży dzianin, cenionych zarówno w kraju, jak i za granicą. 

Wyznacznikiem wysokiej jakości są m.in., pochodzące od renomowanych producentów europejskich, barwniki i środki chemiczne, których spółka używa do wykańczania dzianin oraz nowoczesny park maszynowy znanych producentów.


MASZYNY WYKAŃCZALNICZE

 • BIANCO,
 • BRUCKNER,
 • LAFER,
 • STORK,
 • SALVADE,
 • COMATEX,
 • SUCKER-MUELLER,
 • THIES,
 • WEISS,
 • MCS,
 • CORINO.

Drukarki cyfrowe

 • SPG,
 • JAVELIN najnowszej generacji.

MASZYNY DZIEWIARSKIE

 • ORIZIO,
 • TERROT,
 • MAYER.

Wydziały produkcyjne wyposażone w automatyczne systemy dozowania barwników i chemikaliów oraz wysoki stopień skomputeryzowania pozwalają na sprawną obsługę procesów produkcyjnych.

Dzięki nowoczesnym procesom technologicznym, stałej modernizacji parku maszynowego oraz dokonywanym inwestycjom Teofilów S.A. jest w stanie zaoferować szeroką gamę dzianin najwyższej jakości, spełniających różnorodne oczekiwania klientów. Nasi odbiorcy reprezentują wiele segmentów rynku, są to: firm konfekcyjne produkujące odzież niemowlęcą, dziecięcą, bieliznę, odzież młodzieżową, sportową, damską, reklamową, pościel jak również firmy handlowe.

Duże możliwości technologiczno-produkcyjne pozwalają wykonywać dzianiny również według wzoru klienta oraz świadczyć usługi wykańczalnicze i dziewiarskie. Klienci mają możliwość zastrzegania własnych wzorów i koloryzacji.

Dzianiny produkowane są z przędz bawełnianych, poliestrowych, wiskozowych, poliamidowych, bambusowych, lycry i innych przędz elastomerowych. W ostatnim okresie Teofilów S.A. rozwija produkcję tzw. bio-dzianin, które dzięki zastosowaniu jako surowca bawełny organicznej, w całości powstają w ekologicznym procesie odpowiadającym oczekiwaniom rynku związanym z ochroną środowiska.

 
 

HISTORIA

Historia Spółki „Teofilów” S.A. wiąże się nierozerwalnie z historią Łodzi, miasta, w którym firma powstała i działa do dziś.

Od roku 1945, kiedy po II wojnie światowej, odbudowywano w Łodzi polskie zagłębie przemysłu włókienniczego, działało w tym mieście do roku 1989 kilkadziesiąt dużych fabryk związanych z przemysłem lekkim.

Firmy zatrudniały od kilkuset do kilku tysięcy pracowników, a miasto zwane „stolicą przemysłu lekkiego” przeżywało ponowny rozwój, choć już nie tak imponujący jak w czasach „Ziemi Obiecanej”.

Obecnie, Spółka „Teofilów” S.A. – to firma z prawie 50-letnią tradycją, utworzona zarządzeniem nr 52/0/72 Ministra Przemysłu Lekkiego z dnia 30.12.1972 roku jako Zakłady Tekstylno-Konfekcyjne „Teofilów”, której nazwa pochodzi od nazwy przemysłowej    dzielnicy Łodzi, w której powstała.

Powstanie firmy było odpowiedzią na rosnący popyt i modę na konfekcję z dzianin syntetycznych, dlatego też produkcja firmy została ukierunkowana na taki asortyment. W skład przedsiębiorstwa wchodziły cztery zakłady, w których zatrudnionych było ok. 6500 osób. Były to: Zakład Dzianin w Łodzi oraz trzy Zakłady Konfekcyjne: „Latona” w   Ozorkowie, „Dandys” w Łodzi, „Teomina” w Krotoszynie.

Posiadając własną teksturownię oraz farbiarnię przędzy, przedsiębiorstwo działało jednocześnie na rynku przędzy, dzianin wytwarzanych na okrągłych maszynach dziewiarskich, a także konfekcji z tych dzianin.

Na początku 1996 r., likwidując ostatnią maszynę teksturującą, Zakład zrezygnował z produkowania konfekcji oraz z teksturowania przędzy, koncentrując swoją działalność tylko na produkcji i sprzedaży dzianin w metrażu.

Systematyczna modernizacja parku maszynowego to jeden z najważniejszych czynników sukcesu firmy, która w latach 80 – tych XX w. zapoczątkowała przerób surowców naturalnych, a z początkiem XXI w. kontynuując ten trend, jako pierwsza zapoczątkowała wytwarzanie dzianin z nowoczesnych przędz najwyższej jakości.

Zakłady Tekstylno-Konfekcyjne „Teofilów” S.A. z siedzibą w Łodzi przy ulicy Szparagowej 6/8, powstała w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego i jako Jednoosobowa Spółka Skarbu Państwa została wpisana do rejestru handlowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Łodzi XXI Wydział Gospodarczy Rejonowy w dniu 7 czerwca 1999 roku ze skutkiem od 1 lipca 1999 r.

Na podstawie umowy z dnia 2 października 2018r. doszło do zamiany posiadanych akcji pomiędzy Skarbem Państwa a Agencją Rozwoju Przemysłu S.A., skutkującej przejęciem przez Agencję większościowego pakietu akcji spółki Zakłady Tekstylno-Konfekcyjne „Teofilów” S.A. 28.02.2019 r. została zarejestrowana w KRS zmiana nazwy Spółki z Zakłady Tekstylno-Konfekcyjne S.A. na „Teofilów” S.A.

 

NOWOCZESNOŚĆ

Firma przeszła proces certyfikacji i udało się jej wprowadzić na polski rynek technologię outlast, pierwotnie opracowaną dla NASA i jako jedyna w Polsce produkuje tę dzianinę. Outlast to wiodąca globalna marka w segmencie tekstyliów funkcjonalnych, regulujących  temperaturę ciała. Dzianiny z tym certyfikatem wspomagają proces oddychania przez skórę, termoregulację oraz zapewniają przyjemne uczucie świeżości i komfortu.

Teofilów S.A. współpracując z Instytutem Biopolimerów i Włókien Chemicznych oraz Instytutem Przemysłu Skórzanego Łukasiewicz poszukuje też innych rozwiązań, które docelowo pozwolą nadać nowe właściwości użytkowe wyrobom dziewiarskim na etapie wykańczalniczym (funkcja odprowadzania wilgoci lub właściwości odblaskowe). Nadanie tych nowych właściwości może odbywać się również z wykorzystaniem płynnych apretur o działaniu insektobójczym, pielęgnacyjnym (z aloesem), przyspieszającym transport wilgoci (odzież sportowa) lub ochronnym przeciwko promieniowaniu UVA i UVB.

Wraz z certyfikatem Sanitized® firma wprowadziła do oferty wysokiej jakości przeciwbakteryjne wykończenie dzianin na bazie jonów srebra. Nie zawiera ono potencjalnie problematycznego nanosrebra, które jest niekorzystne dla człowieka.  Sanitized® to technologia, która zabezpiecza i chroni przed bakteriami oraz zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Teofilów S.A. planuje ją wykorzystać w produkcji wyrobów gotowych, takich jak T-shirt, pod marką własną i dla innych marek znanych szeroko na rynku polskim i europejskim.

EKOLOGIA

PRZEDE WSZYSTKIM ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Obecnie Teofilów wprowadza do swojej oferty przędzę w 100% poliestrową, która zawiera 10% plastiku przetworzonego z odpadów morskich odzyskiwane w procesach oczyszczania morskich akwenów i 90% z odpadów lądowych. Jest to efekt pozyskania  certyfikatu Seaqual Initiative®.

Trwają też prace nad doskonaleniem przędzy organiczno-ekologicznej z recyclingu: Eko-poliesteru, eko-wiskozy, eko-bawełny.  Zarząd fabryki podkreśla, że chce świadomie
mieć swój wkład w rozwój dziewiarstwa, w którym produkcja dzianiny nie wpływa w negatywny sposób na dobrostan naszej planety.


Dział rozwoju firmy rozwija również projekt ciekawych opakowań, które mają stanowić coraz bardziej istotne zastępstwo dla plastikowych pojemników czy worków.
Z kolei odpowiedzialność społeczna (CSR) firmy znajduje potwierdzenie we wspieraniu lokalnych instytucji pomagających dzieciom w potrzebie.

W ostatnim okresie Teofilów S.A. rozwija  produkcję tzw. bio-dzianin, które dzięki zastosowaniu jako surowca bawełny organicznej, w całości powstają w ekologicznym procesie odpowiadającym oczekiwaniom rynku związanym z ochroną środowiska. Podążamy za nowoczesnymi trendami i technologiami a jednocześnie zależy nam na  ekologii, dlatego też dziejemy przędze ekologiczne, chcemy zwiększać świadomość naszych odbiorców oferując produkty z SEAQUAL ® YARN.

CERTYFIKATY

Przy produkcji naszych dzianin bardzo dbamy o najwyższe standardy jakościowe. Dlatego też posiadamy szereg certyfikatów m.in. OEKO-TEX. Oznacza to, że nasze dzianiny są wolne od szkodliwych substancji, takich jak chlorofenoli, formaldehydu czy barwników alergizujących i wielu innych.

Certyfikowane dzianiny to pewność najwyższej jakości, są starannie wybrane i bezpieczne zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Instytut włókiennictwa jako jedyny w Polsce bada i przyznaje certyfikaty dzianinom, które oferujemy w naszej firmie.

Seaqual_Initiative_Logo
outlast
certyfikat 6
Certyfikat 3
certyfikat 2
certyfikat 1