PRODUKCJA
W ZGODZIE Z NATURĄ
previous arrow
next arrow
Slider

Dzianiny Ekologiczne

wiskoza

dresówka

sportowe

singiel

ściągacz

outlast

polar

lacosta

interlock

frotte

eko

wiskoza

dresówka

sportowe

singiel

ściągacz

outlast

polar

lacosta

interlock

frotte

eko

SEAQUAL

SEAQUAL ® YARN to wysokiej jakości 100% przędza poliestrowa pochodząca z recyklingu poużytkowego, zawierająca recyklingowane morskie tworzywo sztuczne z SEAQUAL INITIATIVE. SEAQUAL ® YARN ma prawie identyczne właściwości fizyczne jak pierwotny poliester i jest dostępna w różnych rozmiarach i wykończeniach (zarówno w postaci włókna ciągłego jak i włókna ciętego).
SEAQUAL ® YARN  znajduje zastosowanie: w odzieży i akcesoriach, tapicerce kontraktowej i samochodowej, wyposażeniu domu i tekstyliach technicznych.
SEAQUAL ® YARN zawiera około 10% Upcycled Marine Plastic (przetworzony plastik morski), pozostałe 90% to pokonsumpcyjny PET ze źródeł lądowych.

INICJATYWA SEAQUAL NIE JEST PRODUKTEM:

INICJATYWA SEAQUAL umożliwia upcykling plastikowych śmieci morskich.
INICJATYWA SEAQUAL NIE JEST RECYKLINGIEM:
Śmieci morskie są zbierane i przekształcane przez naszych zatwierdzonych partnerów.
INICJATYWA SEAQUAL NIE JEST PRODUCENTEM:
PRZĘDZA SEAQUAL® i towary wykonane z SEAQUAL® YARN są wyprodukowane na licencji.

SKŁAD SUROWCOWY:

  • 100% Poliester

BAMBUS - WISKOZA BAMBUSOWA

W dużym uproszczeniu: łodygi rośliny są miażdżone, mielone, a następnie rozpuszczane. Z powstałej masy celulozowej formuje się cienkie nici bambusowe, a z nich powstaje bambusowa tkanina zwana wiskozą bambusową. Tak więc jest to materiał powstały z naturalnego surowca.

Zalety tkaniny bambusowej

Jest to tkanina o właściwościach termoregulacyjnych dzięki mikrootworom ułatwiającym przepływ powietrza. Dobrze wyrównuje różnice temperatur, zapewniając komfort noszenia. Bambus oddycha, ogrzewa i chłodzi. Dzięki mikrostrukturze naturalne włókno bambusowe pozostaje przy gorącej pogodzie o 2-3 stopnie chłodniejsze niż bawełna, natomiast w chłodnych warunkach przyjemnie ogrzewa. Te właściwości termoregulacyjne są porównywalne z włóknami produkowanymi syntetycznie, z których produkowana jest bielizna funkcjonalna przeznaczona do zastosowania w sporcie. Ta sama mikrostruktura włókna zapewnia też wysoką przewiewność materiału.

Tkanina bambusowa posiada właściwości higroskopijne, czyli pochłaniania wody i jest pod tym względem znacznie bardziej efektywna niż choćby bawełna (ma 3-4 razy większą chłonność od bawełny). Włókno bambusowe wchłania i odparowuje pot w ten sposób, że nie wysusza skóry. Dzięki temu utrudniaj rozwój bakteriom i grzybom, które lubią wilgotne i ciepłe środowisko. Naukowcy z tokijskiego uniwersytetu znaleźli w bambusie składnik zwany „bamboo kun“ posiadający naturalne właściwości antybakteryjne i bakteriostatyczne, które chronią tę roślinę przed bakteriami i pleśnią. Testy wykazały, że dzięki temu składnikowi naturalne włókno bambusowe posiada takie same właściwości jak sama roślina i obecność włókna bambusowego zapewnia zniszczenie nawet 70% niepożądanych bakterii.

Tkaniny i wyroby z bambusa są szczególnie cenione za wysoki komfort użytkowania. Są przyjemne w dotyku, gładkie i odpowiednie dla delikatnej skóry. Nie powodują uczuleń i sprzyjają łagodzeniu podrażnień. Ubrania wykonane z włókna bambusowego rzadziej są uszlachetniane i sztucznie zmiękczane, przez co mają naturalny wygląd i korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Świetnie nadają się też dla alergików, często stosowana w odzieży sportowej.

SKŁAD SUROWCOWY

  • Tetra bambusowa 60% bambus, 40% bawełna
  • Tetra bambusowa 60% bawełna, 40% bambus

BAWEŁNA

bawełan Bio

Bawełna organiczna pozwala skórze oddychać, dobrze absorbuje wilgoć i posiada właściwości termoregulacyjne. Materiał ten nie przeciera się tak szybko, jak dzieje się to w przypadku zwykłej bawełny. Wynika to między innymi z grubości włókna oraz innych procesów obróbki. Dzięki temu tkaniny z bawełny organicznej są trwalsze, nie tracą sprężystości, a proces naturalnego rozciągania tkaniny zachodzi dużo wolniej. Bio bawełna jest całkowicie przewiewna i naturalnie oddycha, dzięki czemu chroni nasze ciało przed przegrzaniem i wychłodzeniem. Jest całkowicie bezpieczna dla każdej skóry oraz nie powoduje podrażnień, dzięki surowo kontrolowanemu procesowi produkcji.

Dlaczego bawełna organiczna jest lepsza od zwykłej?

Wybierając bawełnę organiczną wspieramy ekologicznych rolników, sprawiamy, że ekologiczne praktyki stają się bardziej popularne i możemy mieć nadzieję, że kupując produkty tekstylne z certyfikowanej bawełny organicznej, że będą wdrażane w miejsce konwencjonalnych.

Oprócz tego bio bawełna jest w pełni bezpiecznym materiałem, co sprawia, że może być stosowana przez alergików i osoby z wrażliwą skórą skłonną do podrażnień. Producenci odzieży coraz częściej wybierają bawełnę organiczną do produkcji ekologicznych ubranek dla dzieci, kocyków i innych akcesoriów tekstylnych, ponieważ jest odpowiednia dla wrażliwej skóry najmłodszych, a przy tym pozostaje niezwykle miękka i przyjemna w dotyku.

 

bawełan Bio
bawełan Bio
Bawełna organiczna zazwyczaj ma neutralny kolor, choć niektóre marki odzieżowe opracowały naturalne metody nadawania tkaninom intensywnych barw. Kolejnym kryterium jest trwałość. Ubrania ze zwykłej bawełny mogą zbiegać się w praniu i płowieć, natomiast te z organicznej dobrze znoszą pranie nawet w bardzo wysokich temperaturach, a ich kolory pozostają takie same. Wyroby z tej tkaniny wyróżnia również faktura – są bardziej miękkie w dotyku, co jest zasługą nienaruszonych chemikaliami włókien. Organiczną bawełnę wyróżnia również cena – są droższe od wyrobów z bawełny konwencjonalnej, ale znając proces ich wyrobu, wyższe koszty są w pełni usprawiedliwione. O ekologicznym charakterze tkaniny świadczą również specjalne oznaczenia.

Wymienione wyżej cechy mogą pomóc w rozpoznaniu organicznej bawełny, ale jedynie certyfikat daje gwarancję, że płacimy za produkt w pełni ekologiczny. Na wielu wyrobach można spotkać oznaczenia „100% cotton” lub „100% bawełny”, co nie musi wcale oznaczać, że tkanina spełnia kryterium organiczności. Do ubrań tego typu dodawane są np. chemiczne substancje zapobiegające ich kurczeniu w praniu i nadmiernemu gnieceniu bądź utrwalające kolory.
„Organiczny” certyfikat otrzymać może wyłącznie bawełna pochodząca z upraw całkowicie wolnych od środków chemicznych, zakładanych na glebie wolnej od chemii. Kolejnym koniecznym warunkiem jest również zapewnienie pracującym na niej ludziom godnych i bezpiecznych warunków finansowych oraz bezpieczeństwa.

bawełan Bio

Poszukując wyrobów z bawełny organicznej warto zwracać uwagę na następujące oznaczenia:

gots
Certyfikat GOTS
Global Organic Textile Standard jest najważniejszym świadectwem w dziedzinie ekologicznych tekstyliów i oznacza, że tkanina jest w pełni organiczna i spełnia wymagane standardy zarówno na etapie produkcji, jak i przetwarzania, pakowania oraz etykietowania. GOTS powstał w celu ujednolicenia różnorodnych praktyk certyfikacyjnych stosowanych przez cztery organizacje: OTA z USA, IVN z Niemiec, Soil Association z Wielkiej Brytanii i JOCA z Japonii.
naturtextil
Certyfikat Naturtextil
ten niemiecki znak gwarantuje, że tekstylia są w 100% organiczne, wytwarzane bez użycia środków chemicznych, w tym barwników oraz tworzone przez pracowników, którym zagwarantowano godne warunki pracy i płacy.

SKŁAD SUROWCOWY
  • Bawełna Organiczna 165 gm/m2
  • Bawełna Organiczna 145 gm/m2
Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 odnosi się wyłącznie do tkanin i jest przyznawany przez członków Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Oeko-Tex. Tkanina, która uzyska ten certyfikat, nie musi być wykonana z organicznych włókien, ale jego obecność gwarantuje, że przy jej produkcji nie stosowano substancji toksycznych, a ewentualne stężenie szkodliwych dodatków jest na tyle małe, że nie zagraża osobom wchodzącym z nią w kontakt. Od 1991 roku prawo do wydawania certyfikatu ma również Instytut Włókiennictwa w Łodzi.

Jeśli marka deklaruje organiczny charakter swojej bawełny, ale nie przedstawia na to dowodów pod postacią certyfikatów, istnieje niebezpieczeństwo, że robi to bezpodstawnie, choć nie zawsze tak jest. W tej sytuacji warto skontaktować się z producentem, który wytłumaczy, na czym opiera deklarację ekologiczności swoich wyrobów.

 

WELUR – Z BAWEŁNY ORGANICZNEJ

1 sklep internetowy (2)

Welur jest bardzo charakterystycznym rodzajem tkaniny. Potocznie bywa także wymiennie nazywany welwetem, pluszem i aksamitem. W rzeczywistości nie są to jednak synonimy, a fachowe nazwy pokrewnych tkanin. Welur to cienka odmiana aksamitu. Posiada z jednej strony niską, miękką i puszystą okrywą włosową, często nazywaną meszkiem. Większość typów tkanin powstaje poprzez przeplatanie w specyficzny dla nich sposób dwóch nici. W przypadku aksamitów mamy do czynienia z dodatkowymi czterema nitkami tworzącymi runo. Są one wprowadzone pomiędzy dwie głównie nici w formie rozciętych (aksamit strzyżony), lub nierozciętych (aksamit pętelkowy) pętelek. To właśnie dzięki temu materiał ten jest tak miękki i bardzo przyjemny w dotyku. Za sprawą specyficznej metody tkania wyróżnia się jeszcze głębokim połyskiem i pięknie odbija światło! Sposób produkcji tkaniny wyjaśnia też jej nazwę, bowiem późnogreckie słowo heksámitos (aksamit ) oznacza po prostu złożony z sześciu nici.

Welur cechuje się nad wyraz eleganckim, iście królewskim wyglądem. Nadanie mu określenia „królewski” nie jest dziełem przypadku. W minionych stuleciach był bowiem wykorzystywany głównie do szycia wytwornych kreacji, w tym właśnie królewskich szat oraz szat liturgicznych. Chociaż współcześnie kojarzy się on szczególnie z przepychem europejskiej monarchii i arystokracji przełomu XIV i XV wieku jego korzeni należy szukać jeszcze dalej. Dotarł on bowiem do Europy dopiero w XII wieku, a jego kolebkę stanowią Indie.

Tkaniny welurowe o wysokiej gramaturze są dość grube, mięsiste i bardzo wytrzymałe. Dlatego właśnie znakomicie sprawdzają się w przemyśle meblarskim. Welur stosowany jest powszechnie jako obicie tapicerskie. Tapiceruje się nim sofy, pufy, sypialniane zagłówki. Szczególnie popularny jest welur pikowany. Lżejsze tkaniny o niższej gramaturze z powodzeniem wykorzystywane są natomiast do szycia odzieży, w tym nawet bielizny!

 

 
1 sklep internetowy (2)
1 sklep internetowy (2)

Jest on bardzo popularnym elementem wystroju wnętrz o różnym charakterze. Sprawdzi się zarówno w pełnych przepychu i blasku wnętrzach inspirowanych stylem vintage i glamour jak i nowoczesnych, surowych pomieszczeniach o industrialnym charakterze. Często bywa nawet wprowadzany jako przyciągający uwagę element kontrastujący w bardzo popularnych w ostatnich latach loftach.

SKŁAD SUROWCOWY: Welur 100% bawełna organiczna 250 gm/m2.